Kurz se uskuteční ve dnech 23. září a 11. listopadu 2023 (soboty) v prostorách Hudební fakulty AMU, Malostranské nám. 13, Praha 1. Lektory budou Mgr. Jana Brožková, MgA. Vladislav Borovka, MgA. Kamila Moťková, Ph.D., Mgr. Simona Crhová. Hobojové setkání pedagogů základních uměleckých škol pořádá Portedo o.p.s. ve spolupráci s Českým spolkem dvouplátkových nástrojů a Hudební fakultou AMU.
Cena kurzu je 2 100 až 2 900 Kč/osoba (v závislosti na počtu účastníků). Kurz je možné hradit z Šablon I v OP JAK.
Klíčem k řešení nevýhodné situace na všech úrovních školství v oboru hra na hoboj je výuka na základních uměleckých školách, osobnost pedagoga a jeho pedagogické schopnosti. Učitel na základní umělecké škole je nejdůležitější a klíčový článek celého vzdělávacího procesu.
Kurzy přinesou pedagogům informace, metodické dílny, sdílení učebních postupů, otevřou diskuzi v rámci kulatého stolu, diskuzi o strategiích ve vztazích vůči hře na hoboj, rodičům a dětem, ukázkové hodiny, didaktický notový materiál a mnoho dalšího. Kurz je ideální i pro učitele, kteří mají vystudovaný jiný hudební nástroj, než je hoboj a učí ho. Jednou z nejdůležitějších částí kurzu jsou praktické učební metody úspěšných pedagogů hry na hoboj a lektorů kurzu. Část setkání je věnována výrobě a úpravě strojků a fyzioterapeutickému přístupu k postoji při hře a dechu.
V rámci kurzu se zájemci mohou přihlásit na individuální hodiny s lektory kurzu. V době, kdy lektor nepřednáší, bude ve třídě HAMU k dispozici žákům ZUŠ a jejich lektorům (případně rodičům) k individuální konzultaci. Konzultace jsou zpoplatněny pro členy ČSDN a žáky na kurz přihlášených pedagogů částkou 300 Kč/hod., pro ostatní zájemce je cena 500 Kč/hod. Přihlásit se můžete individuálně přes info@csdn.cz.
Kurzy pomáhají zvýšit počet studentů oboru hra na hoboj a jejich motivaci ke studiu. Zvyšují konkurenceschopnost pedagogů na základních uměleckých školách.
MgA. Vladislav Borovka se narodil v roce 1976 v Netolicích, kde také začal s hrou na hoboj v tamní LŠU u J. Nováčka. V letech 1990–96 studoval na Pražské konzervatoři u B. Vobořila, kde získal několik soutěžních ocenění (Concertino Praga – nár. kolo, Soutěž konzervatoří Kroměříž 1994 – 2. cena). V roce 2000 získal spolu s Tomášem Františem stipendium firmy Yamaha. Zúčastnil se řady interpretačních kurzů (J. L. Capezzali, M. Bourgue, T. Cammaert, G. Passin), v roce 1998 pobýval na tříměsíční stáži v japonské Toyamě. V roce 2001 dokončil svá studia na HAMU ve třídě prof. Jiřího Mihule a získal titul laureáta Pražského jara. V roce 2001–2002 studoval na Conservatoire Paul Dukas u J. L. Capezzaliho. Je členem Pražské komorní filharmonie od jejího založení v roce 1994. Od roku 2004 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři a od roku 2005 spolupracuje s Českým nonetem. Od ledna 2011 je členem České filharmonie.
Mgr. Jana Brožková patří mezi přední české interprety vážné hudby. Předcházely tomu přesvědčivé výkony již během studií na Pražské konzervatoři a Hudební fakultě AMU. Upozornila na sebe v roce 1983 vítězstvím na mezinárodní soutěži Concertino Praga a v roce 1989 získala absolutní vítězství a zvláštní cenu na Europäischen Misukpreis Zürich. V roce 1991 získala na soutěži Pražské jaro 3. cenu a její soutěžní dráhu uzavírá 1. cena na IDRS Gillet Competition 1997 v Evastonu, III., USA. Patnáct let působila jako sólo-hobojistka Symfonického orchestru Českého rozhlasu a od roku 2002 je první hobojistkou České filharmonie. Na českých koncertních pódiích vystupuje pravidelně jako sólistka nebo členka komorních souborů. S dechovým kvintetem Afflatus Quintet vyhrála prestižní 1. cenu v soutěži ARD München 1997. Od roku 1999 působí též jako pedagog na Hudební fakultě AMU v Praze. Je pravidelným hostem v porotách domácích a mezinárodních interpretačních soutěží.
MgA. Kamila Moťková, Ph.D. začala studovat hru na hoboj na konzervatoři ve třídě J. Židka. Následně pokračovala na AMU v Praze u J. Brožkové. Poté pokračovala ve studiu doktorandském, které absolvovala v roce 2015. V roce 2011 byla na zahraniční stáži v Lyonu u J.-L. Capezzaliho, J. Guicharda a F. Thouanda. Zúčastnila se mnoha soutěží (ARD Munich, Internationaler Instrumentalwettbewerb Markneukirchen, soutěž dvouplátkových nástrojů v Lodzi, a dalších) a četných interpretačních kurzů u předních hobojistů, např. R. Kilmer, O. Zoboli, Ch. Wetzel, J.-L. Capezzali, J. Guichard, N. A. King. Kamila Moťková spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, byla členkou OA České filharmonie, Filharmonií Brno, Plzeňskou filharmonií či orchestrem Berg a dalšími. Je vyhledávanou komorní hráčkou a aktivně se věnuje také soudobé hudbě. Tou se z velké části zabývala ve své doktorandské práci, v rámci které natočila kompaktní disk z děl korejského skladatele Isanga Yuna (1917–1995). V roce 2015 vyučovala na mezinárodních interpretačních kurzech ESMA v kosovské Prištině. V současné době vyučuje obor Výroba hobojových strojků na HAMU v Praze.
Mgr. Simona Crhová vystudovala střední zdravotní školu (obor Zdravotní sestra), dále studovala VOŠ, obor fyzioterapie a na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK Praha obor Ergoterapie a zdravotní tělesná výchova. Vzdělání v oboru si doplnila řadou kurzů a seminářů (např. léčba skolióz podle Mojžíšové, hlas a dech s Janou Lewitovou, pohyb a stabilita, terapeutické přístupy k dětem s ADHD, dechová rehabilitace, dechové drenáže a další). Pracovala nebo pracuje v Lázních Bělohrad (dětská léčebna pohybového ústrojí), v Poliklinice v Revoluční (Praha), v Centru bolesti na Bulovce, v Centru komplexní péče v Dobřichovicích a v Centru komplexní péče Roseta. Má soukromou praxi v Praze.