Protože se mnoho odborníků domnívá, že díky extrémně rychlému rozvoji technologií a robotizaci společnosti bude kreativita nejdůležitější dovedností budoucnosti. Umělecké vzdělávání je jedním z nejefektivnějších způsobů rozvoje kreativity, proto se stane jedním z důležitých pilířů společnosti.
Smyslem konference bylo setkání učitelů, umělců a odborné veřejnosti. Konference proběhla ve dnech 9. a 10. listopadu 2018 a poskytla účastníkům informace o scénářích možného vývoje vzdělávání v ČR, o nových technologických možnostech využitelných ve výuce, o smyslu inkluze v uměleckém vzdělávání a o kreativních metodách výuky. Cílovou skupinou konference tvořili ředitelé a učitelé umělecký škol a odborná veřejnost (speciální pedagogové, umělci, rodiče žáků uměleckých škol…).Konferenci pořádalo Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy, ZUŠ jako jednu z hlavních aktivit projektu Na organizaci konference spolupracovali partneři projektu: Portedo o.p.s., Západočeská univerzita v Plzni a ZUŠ A. Doležala v Brně.
Konference se skládala ze tří přednáškových bloků: kreativita, technologie a inkluze, kde se dohromady vystřídalo 14 speakerů.
Po přednáškových blocích následovala panelová diskuze na vybraná témata a otázky z publika.
Druhý den konference proběhlo 6 praktických workshopů: taneční, divadelní, hudební, manažerský, výtvarný a psychologický.
Druhý den konference si účastníci mohli prohlédnout showroom technologií s rozšířenou realitou, výukovými aplikacemi, apod.
První den skončil společenským večerem s rautem, kde se mohli účastníci navzájem seznámit. Následoval koncert Shadow Quartetu.
Celá konference byla natáčena a je k dispozici na youtube. Účastníci dostali přístup do chráněné sekce webových stránek se všemi materiály. Brožura konference
Na několika stanovištích showroomu měli účastníci možnost vyzkoušet různé tipy aplikací pro podporu výuky. Jednalo se jednat o snadno dostupné internetové aplikace a aplikace pro mobilní zařízení (tablety, chytré telefony), které je možné využít v rámci pestrých aktivit základních uměleckých škol.
Otestovali si Google Cardboard i speciální příslušenství a novinky v mobilních zařízeních s operačním systémem iOS i Microsoft Windows. Získali tipy pro dětskou multimediální tvorbu s využitím zeleného klíčovacího pozadí.
Západočeská univerzita v Plzni jako partner projektu zaštítila celý showroom technologií. Účastníkům se věnovali zkušení lektoři (Miloslav Khas, Karel Rejthar, Lucie Rohlíková, Jan Topinka, Viktor Chejlava).
Raut byl součástí prvního dne konference a konal se ve foyer konferenčního sálu a v přilehlých prostorách.
Koncert proběhl od 20.30 hodin a zahájily jej fanfáry žáků ZUŠ A. Doležala v Brně. Poté následoval koncert Shadow Quartetu (složení: Štěpán Švestka – violoncello, Marek Švestka – kontrabas, Jaromír Žižka – akordeon a Ondřej Plhal – housle). Program byl sestaven ze skladeb převážně „klasických“ autorů – A. Vivaldi, A. Chačaturjan apod., ale v netradiční instrumentaci s využitím akordeonu. Na koncertě představil Štěpán Švestka také možnosti využití tzv. looperů v instrumentální hudbě. www.shquartet.cz
Networking by nesdílnou součástí společenského večera, který sloužil též k neformálním rozhovorům a navazování nových kontaktů.