Tento kurz pořádáme pouze prezenční formou.
Kurz je možné objednat pro učitele jedné školy (příp. více škol v regionu). Cena kurzu je 16 000 Kč + náklady za cestu lektora z Prahy a případně ubytování lektora den před kurzem.
Kurz je možné hradit z Šablon I OP JAK.
Konceptuální umění se liší od klasického umění tím, že neklade takový důraz na výsledný estetický artefakt, ale spíše předkládá procesy myšlení a definuje postoje nebo vytváří myšlenkové konstrukty. Při vnímání konceptuálního umění musí divák často rozumět kontextu konkrétního uměleckého díla, ať už jde o kontext společenský či okolnosti vzniku díla a osobnosti autora.
Lektor se v tomto kurzu zaměří na jednotlivé formy konceptuálního umění včetně vývoje posledních třech desetiletí, které se označuje jako postkonceptuální. V prvním bloku to bude téma Myšlenka a text, tedy ideové formy konceptuálního umění 20. a 21. století. V úvodní přednášce získají účastníci základní informace o historii a principech uvedeného tématu. V následující řízené diskusi si učitelé vymezí koncepce pro vlastní výtvarnou práci v druhé části tohoto bloku.
V druhém bloku se lektor zaměří na téma Tělo, prostor krajiny a akční umění. Lektor v přednášce účastníky seznámí s kontexty (tělesné a existenciální souvislosti) a principy těchto uměleckých přístupů. V následující řízené diskusi si učitelé vymezí koncepce pro vlastní výtvarnou práci v druhé části tohoto bloku. Poté bude diskuse a reflexe výtvarných prací účastníků.
Akad. soch. Pavel Humhal Ph.D. studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde v roce 1991 diplomoval ve škole prof. Aleše Veselého. Dále studoval na Academy de Beaux Arts v Aix-en-Provence a na International Sommerakademie v Salzburgu. V roce 1989 byl zakládajícím členem skupiny Pondělí. Od roku 1991 učil postupně na Akademii výtvarných umění, na Ústavu výtvarné tvorby Fakulty architektury ČVUT, na Pedagogické fakultě UK a na ZUŠ Biskupská. V letech 2007 – 2009 působil jako předseda výstavní rady Galerie V. Špály. V roce 2008 mu v nakladatelství Tranzit vyšla kniha Osobní a veřejné. V roce 2016 obhájil na Akademii výtvarných umění svou doktorskou práci “Excesivní hodnoty současného umění”. Své práce má ve sbírkách Národní galerie, Konsolidační banky, Galerie hlavního města Prahy, Galerie středočeského kraje v Kutné Hoře, a v několika soukromých sbírkách. V současnosti je zastupován Galerií Nevan Contempo.